Fidan Elektronik

                                                                       Dil: Seçimi:     

                                    

Basından Videolar

BASINDA FİDAN

 YAYIN TARİHİ 2005YAYIN TARİHİ 2005     

BEST DERGİSİ 

Minimum risk maksimum güvenlik 

FİDAN ELEKTRONİK GÜVENLİK                                                       

                                                                                                                                  Best Elektronik Sistem Teknolojileri Dergisi                                                                                                                                                                          Sayı 99 - Eylül 2009 


Güvenlik açısından tüm riskler göz önünde bulundurulmuştur. Tüm giriş ve çıkışlar 24 saat güvenlik otomasyon merkezinde sürekli izlenmekte ve network tabanlı gerçek zamanlı dijital kayıt (DVR) cihazlarımız ile 24 saat kayıt altına alınmaktadır. Kameralar istendiğinde dünyanın her yerinden uzaktan erişim ile canlı olarak izlenecek altyapıdadır.

 

RECEPSİON 

Anadolu’yu İstanbul’a bağlayan TEM otoyolu üzerinde yer alan ve dünyada ayrı bir yere sahip metropol olan İstanbul‘umuza ayrı bir değer katan Uphill Court, Batı Ataşehir’de modern görünümü ile yerini almıştır.

Türkiye’nin en büyük projelerinden biri olan Uphil Court’un güvenliğinin en üst düzeyde olması elbette ki olmazsa olmazlardandı. Dışarıdan gelecek bir tehlikeyi bertaraf etmenin 1. yolu siteyi çevreleyen fiziki koruma duvarları ile başlar, elektronikteki teknolojik gelişmelere paralel olarak adetlerini sayamayacağımız sonsuz bilişim teknoloji çözümleri ile devam eder.

Uphill Court Ataşehir, kamera güvenlik sistemlerinde seçimini Fidan Elektronik Güvenlik Sistemleri ve Bilişim Teknolojileri San. Dış. Tic. Ltd. Şti. (Aktivizyon Digital Medya Ltd. Şti.) işbirliği ile yapmıştır.

Uphill Court Ataşehir birbirinden bağımsız A, B ve C adalarından oluşmaktadır. Hal böyle olunca her adanın birbirinden bağımsız korunması kaçınılmaz olacaktır. Yukarıda bahsettiğimiz gibi bir siteye tehlikenin geleceği bölge, siteyi çevreleyen sınır boyunca kapladığı alandır. Bir sitenin tam güvenliği 3 şekilde sağlanır.

 • Fiziki güvenlik (duvar, tel çit ve benzeri engeller)
 • Elektronik güvenlik,
 • Personel güvenliği.

Uphil Court Ataşehir genelinde 400’ün üzerindeki kamera ile korunmakta olup ve her adada birbirinden bağımsız olarak güvenlik sistemi izleme merkezleri mevcuttur. A adası içindeki Towers Residance için ayrı kurulan otomasyon, merkez ile beraber toplam 4 ayrı güvenlik izleme merkezinden oluşmaktadır.

Elektronik ve personel güvenliğinin maksimum seviyede olması için fiziki güvenlik kaçınılmazdır. Tek başına fiziki güvenlik de bir şey ifade etmez. Site hele hele geniş bir alanda yer alıyorsa kontrolü asla mümkün değildir. Mutlaka ilave koruma birimine ihtiyaç vardır.

Özellikle çevre güvenlik kameraları site çevresi boyunca yer alan ve fiziki güvenliği sağlayan çevre duvarları üzerine entegre edilir. Çevre boyunca tüm ölü noktalar, kameranın tanıma mesafesi, görüş açıları, zemindeki kot farklılıkları, köşeler ve benzeri risk unsurları göz önünde bulundurularak keşif raporu çıkarılır ve tüm bu riskler değerlendirilerek projelendirilir.

Uphill Court Ataşehir’de aynı uygulama yapılmış, bu uygulama ile;

 • A, B ve C adalarındaki sitelerin tüm çevresinin elektronik çevre güvenlik kamera sistemi ile görüntülenmesi ve kayıt altına alınması,
 • Site giriş ve çıkışlarının görüntülenmesi ve kayıt altına alınması,
 • Otopark giriş ve çıkışlarının görüntülenmesi ve kayıt altına alınması,
 • Her sitenin altında devasa bir alanı kaplayan katlı otoparklarının görüntülenmesi ve kayıt altına alınması,
 • Otoparklardan binalara geçişlerin görüntülenmesi ve kayıt altına alınması,
 • Binaların giriş ve çıkışlarının görüntülenmesi ve kayıt altına alınması sağlanmıştır.

Yukarıda görüldüğü gibi güvenlik açısından tüm riskler göz önünde bulundurulmuştur. Tüm giriş ve çıkışlar 24 saat güvenlik otomasyon merkezinde sürekli izlenmekte ve network tabanlı gerçek zamanlı dijital kayıt (DVR) cihazlarımız ile 24 saat kayıt altına alınmaktadır. Kameralar istendiğinde dünyanın her yerinden uzaktan erişim ile canlı olarak izlenecek altyapıdadır.

Projede, güvenlik kamerası olarak 1/3"Sony Interline transfer CCD, renkli Day/Night, 540 TVL, yüksek çözünürlüklü, elegance HC203 H kamera kullanılmıştır. Sektöründeki önde gelen projelerde yer alan HC203 H gece görüşü ve ekonomik fiyatı ile de emsallerine fark atmış bir üründür.

Uphil Court Ataşehir genelinde 400’ün üzerindeki kamera ile korunmakta olup ve her adada birbirinden bağımsız olarak güvenlik sistemi izleme merkezleri mevcuttur. A adası içindeki Towers Residance için ayrı kurulan otomasyon, merkez ile beraber toplam 4 ayrı güvenlik izleme merkezinden oluşmaktadır.

Uphil Court Ataşehir genelindeki vuku bulan bir olay sonrasında istendiğinde olay anı DVR cihazı üzerindeki haftalarca tutulan kayıt arşivinden ay, gün, saat, dakika ve saniye zaman dilimlerine kadar seçilerek DVD kaydedici veya flaş bellek ile yedeklenip polise teslim edilecek sisteme sahiptir.

Fidan Elektronik Güvenlik Ltd. Şti,1982 yılında kurulmuş, İstanbul´da bulunan, konusunda lider elektronik sistemler ve elektronik güvenlik sistemleri sektöründe projelendirme, kurulum ve servis sağlayıcısıdır. Sanayi Bakanlığı TSE (HYB) Hizmet Yeterlilik ve ISO 9001-2008 kalite belgelerine sahip olan firmamızın amacı; doğru ürünü doğru yerde kullanmak, müşteri memnuniyetini sağlamaktır. 

Best Elektronik Sistem Teknolojileri Dergisi                                                                                             

Sayı 99 - Eylül 2009 Hırsızları bahçe duvarının arkasına hapsedin

MİCROPOİNT KABLO 

FİDAN ELEKTRONİK                                                                                                                  Best Dergisi Ekim 2009 100.Sayı

            Çevresinde fiziki güvenlik önlemi alınmış (Duvar, tel çit, demir parmaklık vb.) ve çevre güvenliğinin ön plana çıktığı tüm taşınmaz mülklerde kurulabilir.Bu sistemde hırısızlar bahçenizden içeri girmeye kalktığında anında haberdar oluyor ve ekrandan izleyebiliyorsunuz...

Fidan Elektronik, çevre güvenlik sistemleri konusunda dünya liderlerinden ABD menşeli Intrepid ürününün Türkiye’de sertifikalı kurulum & çözüm ortağıdır. Çevresinde fiziki güvenlik önlemi alınmış (Duvar, tel çit, demir parmaklık, vb.) ve çevre güvenliğinin ön plana çıktığı tüm taşınmaz mülklerde (Villa kentlerde, villalarda, toplu konutlarda, fabrika ve depolarda, askeri karargah, sınır karakollarında, cezaevlerinde ve konsolosluklarda, vb.) kurulabilir.

Bilindiği gibi eski sistemlerde en küçük bölge 300 metre uzunluğunda idi. Bölgeler tamamen donanım maliyeti ile oluşturulmakta ve her bölge de kaçınılmaz bir donanım masrafı olmaktaydı. Davetsiz misafirler taciz ettiği nokta yerine, 300 metre gibi geniş bir alanda içinde aranıyordu. Mutlu sonuca ulaşan genellikle davetsiz misafirler oluyordu. Fakat bu sistem, en küçük bölgeyi dahi sıfır maliyetle tamamen yazılımla metreye kadar indirmeyi başarmış ve dünyada en çok tercih edilen çevre güvenlik sistemi haline gelmiştir. Perimeter (çevre) güvenlik sistemi, fiziki çevre güvenlik sistemi (Duvar, tel çit, demir parmaklık vb.) üzerine yerleştirilen akıllı sensörler ve akıllı kablo aracılığıyla çiti kesmeye, tırmanmaya ve izinsiz geçişlere yönelik hareketleri algılamaya yarayan bir Alarm algılama ve ihbar sistemdir.

Davetsiz misafirin taciz ettiği nokta çevre güvenlik sistemi monitorü üzerinde kurulu sanal haritadan (görsel ve ses ile) 3 metre yanılgı payı ile alarm olarak alınır. Aynı anda bu sisteme entegre kurulmuş olan kamera sistemi sayesinde olay mahalline en yakın kamera, gelen alarm ile otomatik tetiklenerek sorun olan noktaya zoom yapar.

Micropoint ilk akıllı sensöre sahip güvenlik sistemidir. Micropoint yalnızca davetsiz misafir uyarısı yapmakla kalmayıp bu uyarının tetiklendiği noktayı 3 metrelik bir bölge ile sınırlar.

Davetsiz misafirler ve olay mahalli anında CCTV monitöründe net bir şekilde görüntülenirken aynı zamanda dijital ortamda otomatik olarak 24 saat arşivli kayıt tutulur. Sistem network tabanlı olduğundan dünyanın herhangi bir yerinden uzaktan izleme yapılabilir. Hassasiyet ayarları sayesinde sistem, insanları hayvanlardan ayırabildiği gibi, kendisine uygulanan kuvvetin yerini bulabilir. Sisteme istendiğinde ses anonsu ve ışıkla ikaz eklenebilir.

Uygulama alanları

Yakın zamana kadar yüksek maliyeti nedeniyle yalnızca askeri projelerde görülen sistem, günümüzde yükselen teknoloji ve düsen maliyetler sayesinde hemen hemen her çapta projede. (Villa kentlerde, villalarda, toplu konutlarda, fabrika ve depolarda, ceza evlerinde ve konsolosluklarda, vb.) uygulanabilir hale gelmiştir.

Çit özellikleri

Zincir halkalı çitler herhangi bir germe ayarı gerektirmezler ve sistem esnek metal tabanlı çitlerde de aynı şekilde sorunsuz olarak çalışır.

Elektrik ve veri iletimi

Sensör kablosu 8 prosesörlük ve 3.2 km uzunluğundaki bir sistemin hem elektrik hem de veri taşımasını sağlar. (Eski sistemlerde 300 metrede bir kullanılan sahadaki her modüle ayrı ayrı elektrik hattı çekilmesi gibi inanılmaz kablo maliyetini ortadan kaldırmaktadır) daha uzun bir bölge gerektiğinde sistem sayısı arttırılabilir.

Yazılım kullanarak sensör kablosu üzerinde istenen her yerde bölgeler oluşturulabilir. 8 prosesörden oluşan bir sistem üzerinde farklı uzunlukta 50’ye kadar bölge tanımlanabilir. Böylece bölgeler kurulacak bölgedeki koşullara uygun şekilde, kamera, kapılar, köşeler ve binalar gözönünde bulundurularak tanımlanabilir.

Düşük maliyet ve serbest bölgelendirme

Eski sistemlerde donanımla oluşturulan bölgeler bu sistemde tamamen yazılım kullanılarak “sıfır” maliyetle sensör kablosu üzerinde oluşturulabilir. 8 prosesörden oluşan, 3200 metrelik bir sistem üzerinde 1.1 metreye varan farklı uzunluklarda bölgeler tanımlanabilir. Böylece oluşan bölgelere uygun bina isimleri sokak isimleri tanımlanabilir.

Karşılaştırma

Geleneksel çit üzeri güvenlik sistemleri

Geleneksel sistemlerin bilinen problemleri aşağıdaki şekilde özetlenebilir.

Hassasiyet ve algılama: Çitler farklı noktalarda farklı esnekliklere sahip olabilirler. Geleneksel sensörler çitin farklı yerlerindeki bu farklı esnekliklere göre ayarlanamazlar ve sonuç olarak çitin gerginliğindeki varyasyonlara bağlı olarak hassasiyetleri değişecektir. Bu nedenle çit kurulurken her noktada eşit gerginlikte olması şarttır ve kimi zaman ekstra sensör kablosu bile kullanılabilir.

Yanlıs alarm: Yukarıda belirttiğimiz çit varyasyonlarının ve tüm bir kablo boyunca yalnızca bir hassasiyet değeri kullanma kısıtının sonucu olarak yanlış alarm sayısı oldukça yüksek olacaktır. Yanlış alarmları azaltmanın tek yolu hassasiyet ve algılamayı aşağıya çekmektir. Bu sistemlerde ayarlar hat boyunca farklı noktalardaki hassasiyet gereksinimine göre değil, bir bölge içindeki en zayıf noktaya göre yapılır. Tabii ki bu değer aynı bölgedeki başka bir nokta için çok yüksek olabilir ve yanlış alarm sayısı yükselir.

Alarm konumu: Hiçbir çit sensörü alarmın tetiklendiği tam konumu gösteremez. Bu alarmı tetikleyen faktörün bulunmasında ve bölgeye gönderilebilecek birimlerin yönlendirilmesinde sorun oluşturur.Maliyet: Yüksek güvenliğin gerektiği kısa mesafeli bölgelerde (100m ve altı) sistem kullanılan yüksek sayıda prosesörden dolayı pahalıya mal olur. Ayrıca ayrı ayrı çekilmesi gereken veri ve elektrik tasıma kobloları masrafı arttıran diğer bir faktördür.

Micropoint güvenlik sistemleri

MicroPoint akıllı sensöre sahip güvenlik sistemidir. Micropoint yalnızca davetsiz misafir uyarısı yapmakla kalmayıp bu uyarının tetiklendiği noktayı 3 metrelik bir bölge ile sınırlar. Sistemin diğer özellikleri şunlardır:

Zaman bazlı yansıma ölçüm teknolojisi

Sinyaller prosesörden esit aralıklarla merkezi iletken üzerinden gönderilir ve bu manyetik alan oluşturur. Çit uyarıldığında kablo içindeki hassas kablolar elektrik alanı boyunca hareket eder ve tetikleme noktasında titreşim oluşturur. Titreşim prosesöre geri yansır ve bu teknoloji kullanılarak sinyal ulaşımında geçen zaman tetikleme noktasının tespitini sağlar.

Nokta etki farklılıklarını ayırabilme

MicroPoint çit üzerindeki uyarının kesme yada tırmanma kaynaklı olduğunu yada rüzgar, yağmur veya yakından geçen araçların sebep olduğu bölgesel titreşimleri birbirinden ayırdedebilir. Bu, micropoint kablonun her biri 1.1m uzunluğundaki 190 ara birime bölünmüş olması ve her bir birimdeki uyarıların eşzamanlı olarak kıyaslanması ile sağlanır.

Çit özellikleri

Zincir halkalı çitler herhangi bir germe ayarı gerektirmezler ve sistem esnek metal tabanlı çitlerde de aynı şekilde sorunsuz olarak çalışır.

Hassasiyet ayarı

Bu teknik ile kablo üzerindeki hassasiyet metre metre ayarlanabilir. Kontrol parametreleri her birim (arabirim grupları) için ayrı ayrı tanımlanabilir ve sistem koşullara göre optimize edilir. Bir hassasiyet profili oluşturulduğunda sistem bu profil kullanılarak çit boyunca oluşabilecek hassasiyet farklılıklarını absorbe edecek şekilde kurulur. Sonuç olarak sistem hassasiyeti ve yanlış alarmlar çit boyunca değişmezler. Her prosesör için 20’ye kadar farklı algılama hassasiyetinde birim tanımlanabilir ve istenildiğinde bu birimler bazı bölgelerdeki algılamanın tamamen iptali için ayarlanabilir. Bu ayarlar yazılım aracılığı ile yapılır ve kablodan bağımsızdır.

Serbest bölgelendirme

Yazılım kullanarak sensör kablosu üzerinde istenen her yerde bölgeler oluşturulabilir. 8 prosesörden oluşan bir sistem üzerinde farklı uzunlukta 50’ye kadar bölge tanımlanabilir. Böylece bölgeler kurulacak bölgedeki koşullara uygun şekilde, kamera, kapılar, köşeler ve binalar gözönünde bulundurularak tanımlanabilir.

Elektrik ve veri iletimi

Sensör kablosu 8 prosesörlük ve 2 mil uzunluğundaki bir sistemin hem elektrik Hem de veri taşımasını aynı anda sağlar. Daha uzun bir bölge gerektiğinde sistem sayısı arttırılabilir. Aynı sistem ek sensörler (mesela kapı sensörleri) ile kullanılabilir.

Uygulama alanları

Yakın zamana kadar maliyeti nedeniyle yalnızca askeri projelerde görülen sistem, günümüzde yükselen teknoloji ve düsen maliyetler sayesinde hemen hemen her çapta projede uygulanabilir hale gelmiştir.

Best Dergisi 11 Ekim 2009 100.Sayısından Alınmıştır. 

 “Sorunsuz çalışan ürünün arkasında kusursuz

hizmet vardır”


Röportaj: Devrim BOZKURT

ÇEVRE KAMERASI 

Fidan Elektronik Genel Müdürü Abdullah Fidan ile çevre güvenliğinde önemli çözüm sunan Intrepid sistem üzerine bir röportaj yaptık. Genel olarak sektör hakkındaki görüşlerini de aldığımız Abdullah Fidan, ürünün yanı sıra hizmetinde kalite standartlarını yakalaması gerektiğini belirterek sorunsuz çalışan ürünün arkasında mutlaka kusursuz hizmet desteği olduğunu söyledi.

 

Fidan Elektronik hakkında bilgi alabilir miyiz?

   Fidan Elektronik, 1982 yılında kuruldu. Konusunda uzman firmamız, elektronik sistemler ve elektronik güvenlik sistemleri sektöründe projelendirme, kurulum ve servis sağlayıcısıdır. Sanayi Bakanlığı TSE (HYB) Hizmet Yeterlilik ve ISO 9001-2008 kalite belgelerine sahip olan firmamızın amacı, doğru ürünü doğru yerde kullanmak, müşteri memnuniyetini ilke edinmektir.

      

Başlangıçta ses ve görüntü cihazlarının tamir ve bakım hizmetini sunan firmamız, teknolojideki gelişmelerle beraber sağladığı hizmetlerini geliştirmiştir. Bugüne kadar Grundig, National, Panasonic, Technics, Schaub Lorenz gibi dünya devi firmaların yetkili servis hizmetini vermiş olan firmamız, 1989 yılında Hurpa-Ulusal işbirliğindeki Inter Star TV’nin uydu anteni kampanyasında İstanbul´da 5 ilçenin (Sarıyer, Beşiktaş, Şişli, Beyoğlu, Kağıthane) sistem kurucu bayiliğini üstlenmiştir. Referanslarımız arasında, PTT Genel Müdürlüğü, Maliye Bakanlığı İstanbul Defterdarlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, organize sanayi siteleri, toplu konutlar, ticaret merkezleri, fabrikalar, hastaneler, oteller ve TOKİ’nin Uphill Court gibi büyük projelerinde kurmuş olduğumuz sistemler, elektronik alanındaki 28 yılı askın deneyimimizin bize sağladığı güvenilirliğin kanıtıdır

Sektör hakkındaki görüşlerinizi alabilir miyiz?

Özellikle son yıllardaki terör ve tehditlerin yoğunlaşması nedeni ile güvenlik sistemleri lüks olmaktan çıkmış ihtiyaç haline gelmiştir. Bilgi teknolojideki yenilikler ve uzay kurgu filmlerinde izlediğimiz hayal sınırlarımızı zorlayan teknolojilerin hayatımıza girmesi ile ev ve işyerlerimiz, artık ceplerime kadar girmiş görüntülü ve sesli olarak “Cep ofis” olarak taşınır hale gelmiştir. Maalesef üzülerek ifade etmeliyim ki sektörümüzdeki pastadan pay almak isteyen cebine 5,000 -10,000 dolar koyan müteşebbis ruha sahip bazı işadamlarımızın (!) Çin’den sözüm ona güvenlik sistemleri getirerek ülkemizi adeta çöplüğe çevirerek Türkiye’mizi bugün içler acısı noktaya getirmişlerdir. Buna birde bilgisayar sektöründe komşuya rekabet olsun diye 100 dolara aldığı bir ürünü %05’lik marjla 100,50 dolara satan (!) sayamayacağım kadar bilgisayar firması, birbiri ardından kapanmış bir kısmı iflas etmiş bir kısmı ise kendi sektöründe aradığını bulamayınca kurtuluşu güvenlik sektörüne geçmekte bulmuşlardır.

Mekanlardaki elektronik güvenlik sistemlerinin gittikçe yoğunlaşması ve caydırıcı önlemlerin artırılarak çoğalması, sigorta şirketlerinin bu mekan sahiplerinin primlerinde önemli iskontolara gitmesiyle sektörü daha olumlu etkileyecektir.

Güvenlik sektörü ile yakından ilgisi olmayan ve geçmiş tecrübesi ve birikimi olmayan bu kişi ve firmalar, ümit ederim sektörümüzdeki proje sahipleri olan son kullanıcılarımıza zarar verip kötü örnek olmazlar.

Aynı mantıkla devam ederlerse bizim sektörde hiç şansları yok çünkü bizim ürünlerimiz tak çalıştır cinsinden gibi bilgisayar ürünleri değildir ve özellikle satış sonrası 2 yıl garanti süresince hizmet ve bakım ister, üstelik bu hizmeti sistemi kurduğunuz noktada ve yerinde hizmet vermek mecburiyetindesiniz. Sadece satayım kurtulayım mantığını bu sektör asla kabul etmez. Eğer taahhüt veya teklif verecekse bütün bu maliyetleri göze almalı %05’lik marjlarla bu hizmeti asla vermez daha faturanızı kesmeden malınız kapıya çıkmadan iflas kontratınızı imzalamış olursunuz.

Kalite ve standartlara ilişkin görüşlerinizi alabilir miyiz?

Aslında bu sorunun cevapları yukarıdaki sözlerimin içinde özetle mevcuttur. “Pahalı ise vardır bir hikmeti ucuz ise vardır bir illeti” sözünden yola çıkacak olursak, ar-ge’si yapılmadan, kalite kontrolü yapılmadan, başıboş merdiven altı ürünlerden ne hikmet bekleyebiliriz. Diğer taraftan kaliteli hizmetin olmadığı yerde de kaliteli mal da tek başına yeterli değildir. En sorunsuz çalışan ürünün arkasında mutlaka kusursuz hizmet desteği var demektir. İşte bu hizmetin de ürün gibi aynı kalite standartlarını yakalamış olması lazımdır.

Sistemi daha güvenilir hale getiren diğer bir uygulama ise mikrofonik kablodan oluşan çevre güvenlik sisteminin CCTV sistemi ile desteklenmesidir. Alarm gelen bölgenin görüntüsünün canlı olarak anında CCTV monitör ekranında görünmesi, en yakındaki hareketli kameranın alarm noktasına dönerek olay kahramanın göz rengine kadar tespit edip ekrana getirmesi ve kayıt edilmesi sisteme ayrı bir değer katmaktadır.

Sigortacılık sektörüne ilişkin görüşlerinizi alabilir miyiz?

Sigortacılık sektörü son yıllarda özellikle Haziran 2007’de yürürlüğe giren yeni sigortacılık kanunun etkileri ile mali bünyeler güçlenmiş, anlaşmazlıklar daha hızlı çözüme kavuşturulmuş sektörün genişlemesinde esneklik ve güvenlik sağlanmıştır. Tabiki bilinçlenen toplumumuzun da sigortacılık konusunda ki kararlılıkları ve yabancı sermayenin yerli sigorta şirketlerini satın almaları ve birleşme operasyonları olumlu yönde etkilemektedir.

Mekanlardaki elektronik güvenlik sistemlerinin gittikçe yoğunlaşması, caydırıcı önlemlerin artırılarak çoğalması sigorta şirketlerinin bu mekan sahiplerinin primlerinde önemli iskontolara gitmesi sektörü daha olumlu etkileyecektir. Buna rağmen Türkiye’de ki toplam prim üretimi gelişmiş ülkelerin oldukça gerisinde bulunmaktadır. (AB’de %8 olan bu oran Türkiye’de %1,3 seviyesindedir.)

Tüketici / kullanıcı eğilimi hakkında bilgi alabilir miyiz?

Günümüz tüketicileri artık eskisi gibi kulaktan duyma gibi söylentilerle hareket etmiyor. Uyanık üreticilerin göz boyama haline gelen jan janlı ambalaj yenileme ile yaptığı inivasyonlarına artık kanmıyor.

Artık internet, görsel ve yazılı medya reklam kanallarını sonuna kadar kullanmayı bilen bilinçli bir tüketiciye doğru gidiyoruz. Mesela size en canlı bir örnek, yapılan istatistiklere göre yurdumuzda kişi başına ekmek tüketimi, nüfus artışına paralel olarak artmamakta, aksine azalma eğilimi göstermektedir.

Bizim sektöre gelelim, bir kullanıcımız dünyanın her yerinden fabrikasını veya ofisini cep telefonundan izleyeceği bir sistemi araştırmış ve ayrıcalığı görmüş bütçesi de uygunsa bilinen klasik sistemi tercih eder mi? Tüketicimiz, artık değişen yaşam tarzına ve bütçesine uygun hizmeti almak isteyen bilinçli bir tüketici olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

Projenin tüm çevresi sabit ve birbiri ardına sıralanmış olan kameralarla ve site içindeki ortak kullanım alanları, CCTV ile desteklenmelidir. Sadece mikrofonik kablo veya sadece kameralar ile çevre güvenlik sistemi yapmak mümkündür. Ancak iki sistemin birlikte kullanılması ile sitenin gerçek güvenliği sağlanmış olacaktır.

Intrepid sistemi hakkında bilgi alabilir miyiz?

Açık alanda kurulu ve korumaya öncelikli tesislerin, mekanların tam güvenliği 3 şekilde sağlanır. Fiziki güvenlik (duvar, tel çit ve benzeri engeller), elektronik güvenlik ve personel güvenliği. Elektronik ve personel güvenliğinin maksimum seviyede olması için fiziki güvenlik kaçınılmazdır. Tek başına fiziki güvenlik de bir şey ifade etmez. Site hele hele geniş bir alanda yer alıyorsa kontrolü asla mümkün değildir. Mutlaka ilave koruma birimine ihtiyaç vardır. Koruma alanı öncelikle fiziki güvenlik önlemleri olarak duvar veya tel çit vb. uygulaması akabinde söz konusu mikrofonik kablo tel çit üzerine tutturularak tüm çevreyi dolaşmakta, 200 m’de bir uygulanan modüllerle bölgelere ayrılan mikrofonik kablo sistemi ile merkezdeki güvenlik görevlisi hangi bölgeden darbe,tırmanma,kesme,koparma gibi alarmlar geldiğinde güvenlik merkezindeki çevre güvenlikmonitörü üzerinden 3 metre yanılgı payı ile yerini sanal haritadan görsel olarak göstermesinin yanında ayrıca sesli ve ışıklı olarak da ikaz edip anında müdahale edilecek şekilde tasarlanmıştır. Sistemi daha güvenilir hale getiren diğer bir uygulama ise mikrofonik kablodan oluşan çevre güvenlik sisteminin CCTV sistemi ile desteklenmesidir. Alarm gelen bölgenin görüntüsünün canlı olarak anında CCTV monitör ekranında görünmesi en yakındaki hareketli kameranın alarm noktasına dönerek olay kahramanının göz rengine kadar tespit edilip ekrana gelmesi ve kayıt edilmesi sisteme ayrı bir değer katmaktadır. Bu sistemdeki üstün güvenlik teknolojisi rakiplerine göre farklılığından olsa gerek NATO, ABD Hava Kuvvetleri, BOEING, General Motors, Coca Cola, gibi dünya devleri bu ürünü kullanmaktadır. Son yıllarda ülkemize giren bu son teknoloji, Başbakanlık’a bağlı özel mülklerde, İzmir Ali ağa Tüpraş rafinerisi, Adalet Bakanlığı ceza evleri, Nato Adana İncirlik vb. sayamayacağım kadar projelerde yerini almıştır. Projenin tüm çevresi sabit ve birbiri ardına sıralanmış olan kameralarla ve site içindeki ortak kullanım alanlarını kapalı devre televizyon sistemi (CCTV) ile desteklenmelidir.

Sadece mikrofonik kablo ile çevre güvenlik veya sadece kameralar ile çevre güvenlik sistemi yapmak mümkündür. Ancak iki sistemin birlikte kullanılması ile sitenin gerçek güvenliği sağlanmış olacaktır. Diğer çevre güvenlik uygulamalar (infrared bariyer ve toprak altı çevre güvenlik uygulaması) hem maliyet hem de uygulama farklılığı açısından tercih edilmemektedir.

Röportaj: Devrim BOZKURT


BEST DERGİSİ MART 2010 sayısı - SAYFA 176-177-178-179-180

 

     

BİLEŞİM YAYINCILIK  

                                           

                    ÖDÜL VERİLENLER  

                                      

                         SEKTÖREL HABER MERKEZİ                                    BUSINESS CHANELL                            KANAL TEMPO
Home Hakkımızda Basından Haberler

Telif Hakkı

Bu site bir FİDAN ELEKTRONİK GÜVENLİK SİSTEMLERİ VE BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ SAN.DIŞ.TİC.LTD.ŞTİ. markasıdır.

Sitede bulunan resimler ve içerikler kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

ILETİŞİM

  Eski Osmanlı Sokak,No: 29-2 MECİDİYEKÖY-İSTANBUL

 • Tel:(0212) 356 65 95 Pbx 
 • Fax: (0212)356 65 97