Fidan Elektronik

                                                                       Dil: Seçimi:     

                                    

Çevre Güvenlik Sistemleri

Teknoloji artık hırsızları bahçe duvarının arkasına hapsediyor.

INTREPID 

 ELEKTRONİK ÇEVRE GÜVENLİK SİSTEMLERİ

 Bu sistemde hırsızlar bahçenizden içeri girmeye kalktığında anında haberdar oluyor ve ekrandan izleyebiliyorsunuz... Çevresinde fiziki güvenlik önlemi alınmış (Duvar,Tel çit, demir parmaklık vb.)  ve çevre güvenliğinin ön plana çıktığı tüm taşınmaz mülklerde ( Villa kentlerde, Villalarda,toplu konutlarda,Fabrika ve depolarda, Askeri karargah,Sınır karakolların da, Ceza evlerinde ve Konsolosluklarda vb.) kurulabilir. 

 

JİLETLİ TEL ÜZERİ SENSÖRLÜ KABLO 

Bilindiği gibi eski sistemlerde en küçük bölge 300 metre uzunluğunda idi.Bölgeler tamamen donanım maliyeti ile oluşturulmakta ve her bölge de kaçınılmaz bir donanım masrafı olmaktaydı.Davetsiz misafirler taciz ettiği nokta yerine,300 metre gibi geniş bir alanda içinde aranıyordu. Mutlu sonuca ulaşan genellikle davetsiz misafirler oluyordu. 

Fakat bu sistem,en küçük bölgeyi dahi sıfır maliyetle tamamen yazılımla metreye kadar indirmeyi başarmış ve dünyada en çok tercih edilen çevre güvenlik sistemi haline gelmiştir.Perimeter Çevre güvenlik sistemi, fiziki çevre güvenlik sistemi (Duvar,Tel çit,demir parmaklık vb.) üzerine yerleştirilen akıllı sensörler ve akıllı kablo aracılığıyla çiti kesmeye,tırmanmaya ve izinsiz geçişlere yönelik hareketleri algılamaya yarayan bir Alarm algılama ve ihbar sistemidir. 

 Davetsiz misafirin taciz ettiği nokta çevre güvenlik sistemi monitor’ü üzerinde kurulu sanal haritadan(görsel ve ses ile) 3 metre yanılgı payı ile alarm olarak alınır.Aynı anda bu sisteme entegre kurulmuş olan kamera sistemi sayesinde olay mahalline en yakın kamera gelen alarm ile otomatik tetiklenerek sorun olan noktaya zoom yapar.

 

SANAL HARİTA 

 Davetsiz misafirler ve olay mahalli anında CCTV monitöründe net bir şekilde görüntülenirken aynı zamanda  dijital ortamda otomatik olarak 24 saat arşivli kayıt tutulur. Sistem Network tabanlı olduğundan dünyanın herhangi bir yerinden uzaktan izleme yapılabilir.Hassasiyet ayarları sayesinde sistem, insanları hayvanlardan ayırabildiği gibi, kendisine uygulanan kuvvetin yerini bulabilir.Sisteme istendiğinde ses anonsu ve ışıkla ikaz eklenebilir. 

Uygulama alanları

Yakın zamana kadar yüksek maliyeti nedeniyle yalnızca askeri projelerde görülen sistem,günümüzde yükselen teknoloji ve düsen maliyetler sayesinde hemen hemen her çapta projede.( Villa kentlerde,Villalarda,Toplu konutlarda,Fabrika ve depolarda, Cezaevlerinde ve Konsolosluklar’da vb.) uygulanabilir hale gelmiştir 

      

Çit özellikleri

Zincir halkalı çitler herhangi bir germe ayarı gerektirmezler ve sistem esnek Metal tabanlı çitlerde de aynı şekilde sorunsuz olarak çalışır. 

 

Elektrik ve veri iletimi

Sensör kablosu 8 prosesörlük ve 3.2km uzunluğundaki bir sistemin hem Elektrik hem de veri taşımasını sağlar. (Eski sistemlerde 300 metrede bir kullanılan sahadaki her modüle ayrı ayrı elektrik hattı çekilmesi gibi inanılmaz kablo maliyetini ortadan kaldırmaktadır) Daha uzun bir bölge gerektiğinde sistem sayısı arttırılabilir.

Düşük maliyet ve Serbest Bölgelendirme

Eski sistemlerde donanımla oluşturulan bölgeler bu sistemde tamamen yazılım kullanılarak “sıfır” maliyetle sensör kablosu üzerinde oluşturulabilir.8 prosesörden olusan,3200 metrelik bir sistem üzerinde 1.1 metreye varan  farklı uzunluklarda bölgeler tanımlanabilir. Böylece oluşan bölgelere uygun bina isimleri sokak isimleri tanımlanabilir.

 Firmamız Çevre güvenlik sistemleri konusunda dünya lideri ABD menşeli INTREPID ürününün Türkiyede Sertifikalı  Kurulum & Çözüm ortağıdır. 

KARŞILAŞTIRMA : 

Geleneksel Çit üzeri Güvenlik Sistemleri 

Geleneksel sistemlerin bilinen problemleri asagıdaki sekilde özetlenebilir: 

Hassasiyet ve Algılama - Çitler farklı noktalarda farklı esnekliklere sahip olabilirler. Geleneksel sensörler çitin farklı yerlerindeki bu farklı esnekliklere göre ayarlanamazlar ve sonuç olarak çitin gerginligindeki varyasyonlara baglı olarak hassasiyetleri degisecektir. Bu nedenle çit kurulurken her noktada esit gerginlikte olması sarttır ve kimi zaman ekstra sensör kablosu bile kullanılabilir. 

Yanlıs Alarm - Yukarıda belirttigimiz çit varyasyonlarının ve tüm bir kablo boyunca yalnızca bir hassasiyet degeri kullanma kısıtının sonucu olarak yanlıs alarm sayısı oldukça yüksek olacaktır. Yanlıs alarmları azaltmanın tek yolu hassasiyet ve algılamayı asagıya çekmektir. Bu sistemlerde ayarlar hat boyunca farklı noktalardaki hassasiyet gereksinimine göre degil, bir bölge içindeki en zayıf nokataya göre yapılır. Tabii ki bu deger aynı bölgedeki baska bir nokta için çok yüksek olabilir ve yanlıs alarm sayısı yükselir. 

Alarm konumu - Hiçbir çit sensörü alarmın tetiklendigi tam konumu gösteremez. Bu alarmı tetikleyen faktörün bulunmasında ve bölgeye gönderilebilecek birimlerin yönlendirilmesinde sorun olusturur. 

Maliyet - Yüksek güvenligin gerektigi kısa mesafeli bölgelerde (100m ve altı) sistem kullanılan yüksek sayıda prosesörden dolayı pahalıya mal olur.Ayrıca ayrı ayrı çekilmesi gereken veri ve elektrik tasıma kobloları masrafı arttıran diger bir faktördür. 

Çevre Güvenlik Dökümanlarımız  

  1. Çevre Güvenlik Döküman 1 Tıkla 
                                       

 Bekçi Tur Kontrol Sistemleri

 Bekçi Kontrol Sistemi Nedir ?

Herhangi bir mekanın güvenliğini sağlamakla yükümlü olan Güvenlik Görevlilerini kontrol etmek amacıyla kullanılan bir sistemdir. Mekanik kurmalı Bekçi Saati ile yapılan bu kontroller, günümüz teknolojisinde yerlerini elektronik ve bilgisayar tabanlı Bekçi Kontrol Sistemlerine bırakmıştır. Bekçi Kontrol Sistemi sayesinde mülk ve mallarınızı emanet ettiğiniz güvenlik görevlilerinin, sorumluluklarını yerine getirip getirmediklerini tespit etmeniz daha da kolay hale gelmiştir. 

Bekçi Kontrol Sisteminin Kullanımı:

Sentinel Bekçi Kontrol Sistemi'nin kurulumu ve kullanımı oldukça kolaydır. Bilgisayar yazılımı ile öncelikle güvenlik noktaları ve güvenlik görevlilerine ait kimlikler tanımlanır. Daha sonra güvenlik görevlisi kendine ait kimliği tura çıkarken ana üniteye (Sentinel) PROX ,OKUMA) göstererek okuma yapar ve  tura başlar; firmanın çeşitli yerlerine asılangüvenlik noktalarına Tom ile okuma yapmak suretiyle turu tamamlar. Tur süresince devam eden bu,hareketler daha sonra bilgisayar yazılımı ile PC ortamında saklanarak istenilen her an raporlanabilir. Pc ortamında saklanan bu kayıtlar sayesinde Güvenlik Görevlileri'nin hangi ,tarih ve saat'te hangi güvenlik noktalarını dolaşıp dolaşmadıkları raporlanabilir.Raporlar, mail olarak gönderilebilir

Telif Hakkı

Bu site bir FİDAN ELEKTRONİK GÜVENLİK SİSTEMLERİ VE BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ SAN.DIŞ.TİC.LTD.ŞTİ. markasıdır.

Sitede bulunan resimler ve içerikler kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

ILETİŞİM

  Eski Osmanlı Sokak,No: 29-2 MECİDİYEKÖY-İSTANBUL

  • Tel:(0212) 356 65 95 Pbx 
  • Fax: (0212)356 65 97